Громадські слухання «Права людини. Модель для нової Конституції України»

Харківська правозахисна група засвідчує Вам свою повагу і запрошує Вас на громадські слухання «Права людини. Модель для нової Конституції України», які відбудуться 26 травня з 10.00 до 14.00 у Великому конференц-залі НАНУ (вул. Володимирська, 55) за підтримки Міжнародного фонду «Відродження».

Існуючі проекти змін до Конституції України майже не змінюють другий розділ Конституції «Права, свободи та обов’язки людини і громадянина». Водночас цей розділ, на нашу думку, потребує суттєвих змін. Так, більшість соціальних, економічних та культурних прав у тому вигляді, в якому вони записані в нині діючій Конституції, не є юридичними, реально захистити їх в суді неможливо. При цьому право на справедливий суд в повному обсязі взагалі відсутнє в Конституції, окремі його аспекти розпорошені у кількох статтях.

Формулювання прав і свобод не повністю відповідає Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод 1950 року, відсутній принцип пропорційності втручання держави у здійснення прав. Враховуючи євроінтеграційні наміри України, було б варто узгодити проект Конституції із Хартією засадничих прав Союзу, на яку посилається підписаний в грудні 2007 р. Лісабонський договір – de facto юридична конституція об’єднаної Європи.

Так, доречно запозичити такі положення, як заохочення академічної свободи; вільне пересування осіб, товарів, послуг та капіталу; право громадян та інших осіб на доступ до офіційної та іншої суспільно значущої інформації; модернізовані в європейських документах права дітей і осіб похилого віку тощо...

Харківська правозахисна група пропонує для обговорення суттєво оновлений варіант конституційного закріплення усього комплексу прав людини і основоположних свобод, розроблений ХПГ. На круглому столі будуть презентовані нові видання ХПГ – «Конституційний процес в Україні (2005-2008)»; «Права людини. Модель для нової Конституції України» (українською, англійською та російською мовами); «Соціально-психологічне дослідження побутових уявлень про права людини».

На громадські слухання запрошені науковці, представники органів державної влади, дослід-ницьких центрів, громадських правозахисних організацій, журналісти, а також конституціоналісти і правозахисники з Росії (суддя Конституційного суду РФ у відставці проф. Тамара Морщакова, керівник науково-аналітичного центру КСУ РФ проф. Борис Страшун, голова Московської Гельсінкської групи Людмила Алексєєва, голова російського «Меморіалу», бувший омбудсмен Російської Федерації Сергій Ковальов та інші), Польщі (суддя Конституційного суду Польщі проф. Анджей Жеплінський та інші), Білорусі (суддя Конституційного суду Білорусі у відставці проф. Олександр Вашкевич та інші).

З повагою,
Євген Захаров, співголова Харківської правозахисної групи

Програма громадських слухань

Проект Конституції


Джерело:
http://helsinki.org.ua