Коли є правомірним тимчасове вилучення авто на штрафмайданчик? Коментар

Закон (стаття 265-2 КУпАП) передбачає, що за певних умов, у разі скоєння певних правопорушень (передбачених частинами першою, другою, третьою, п’ятою і шостою статті 121, статтями 121-1, 126, частинами першою, другою, третьою і четвертою статті 130, статтями 132-1, 206-1 КУпАП) співробітник ДАІ тимчасово затримує транспортний засіб. Цією ж нормою передбачено два варіанти такого затримання – шляхом блокування або доставляння його для зберігання на штраф. майданчик.

Згідно діючого законодавства співробітник ДАІ як крайній захід має право тимчасово затримати транспортний засіб шляхом його доставляння для зберігання на штраф. майданчик лише за сукупності чотирьох складових:

 

- 1)  скоєне одне (або більше) з правопорушень, зазначених у частині першій статті 265-2 КУаАП;

- 2) на місці зупинки неможливо усунути причину затримання;

- 3) розміщення транспортного засобу у місці затримання суттєво перешкоджає дорожньому руху;

- 4) водієві надана можливість вжити заходів щодо повернення  автомобіля на місце постійної дислокації, а він такою можливістю не скористався.

 

Впевнитися у цьому досить легко, варто лиш уважно ознайомитися з відповідними нормами законодавства (частини перша та друга статті 265-2 КУпАП; пункт 2 Порядку, затвердженого постановою КМУ від 17.12 2008р. №1102;  пункт 8.1. Інструкції, затвердженої наказом МВС від 26 лютого 2009р. №77). В будь-якому іншому випадку (відсутність будь-якої з зазначених складових тощо) таке тимчасове вилучення автомобіля є протиправним.

Щодо процедури доставляння затриманого автомобіля на штрафмайданчики: таке доставляння (навіть у разі  його правомірності) має здійснюватися виключно за допомогою евакуатора та у спосіб, передбачений законодавством (пункти 3, 4 Порядку, затвердженого постановою КМУ від 17.12 2008р. №1102).

Щодо процедури повернення автомобіля з штрафмайданчика власникові (користувачеві). Згідно Закону (частини 3. 4. 5 статті 265-2 КУпАП) автомобіль може бути затриманий на строк не більше трьох днів, звернення за отриманням автомобіля обов’язкове до виконання, за подання звернення та повернення автомобіля не може стягуватися плата.

Варто зазначити, деякі підзаконні акти всупереч вищезгаданому законодавству передбачають примусове стягнення плати на користь як МВС так і комерційних структур за надання сумнівних послуг по доставці автомобілів  до місця зберігання та їх зберіганню. Частими є також і випадки невиконання положення про триденний термін зберігання, передбаченого Законом, оскільки легко знайти різні приводи, через які повернення автомобіля в триденний строк унеможливлюється.

За матеріалами:
http://helsinki.org.ua