Проблеми щодо відшкодування податку на додану вартість залишаться без належного вирішення

На сьогодні у підприємців дуже гостро постала проблема щодо відшкодування податку на додану вартість і це полягає не тільки у тому, що таке відшкодування податківці усіма силами не хочуть здійснювати, а також через, що у такому їхньому бажанні мати надію на «чесну гру» є досить  сумнівним.

По-перше: на сьогодні Податковий кодекс України хоча і зазначає, що прийняття податкових декларацій є обов’язком податкових органів, тим не менш надає можливість подаківцям не приймати податкову декларацію від підпрємців.
Зокрема, відповідно до ст. 49.8. Податкового кодексу під час прийняття податкової декларації на підставі, якої Вам в подальшому буде здійснюватися відшкодування ПДВ, уповноважена посадова особа органу державної податкової служби, зобов'язана перевірити наявність та достовірність заповнення всіх обов'язкових реквізитів, передбачених пунктами 48.3 та 48.4 статті 48 цього Кодексу.
За умови дотримання платником податків вимог цієї статті посадова особа органу державної податкової служби, в якому перебуває на обліку платник податків, зобов'язана зареєструвати податкову декларацію платника датою її фактичного отримання органом державної податкової служби.
Проте, після реєстрації податкової декларації вказана декладація все рівно може бути «не прийнятою» податковим органом, якщо в подальшому нею буде з’ясовано, що при її складанні були не дотримані вимоги, встановлені статтями 48 і 49 цього Кодексу.
Після того як  Вас повідомили про не прийняття податкової декларації, ви зобов’язані сплатити штраф за невчасне її подання і знову її подати.

Отже, для того щоб мати можливість себе захисти від штрафів податкової і безпідставної відмови в прийнятті податкових декларацій можна порадити здавати цей документ за 10 днів до закінчення строку для її прийняття. В такому випадку, якщо податкова Вас повідомить про відмову в прийнятті податкової декларації після спливу установленого для подання такої звітності строку, Ви маєте можливість відстояти своє право в суді.

При цьому радимо в таких питаннях працювати з юристами- професіоналами, які допоможуть Вам не тільки не сплачувати вказаний штраф, а й вирішити в судомому порядку питання щодо незаконності дій податківця, який відмовив Вам у прийнятті вказаної податкової декларації.

До речі, в Податковому кодексі також передбачена відповідальність стосовно тих податківців, які незаконно відмовили підприємцю у прийтятті податкової декларації. 

Для порівняння слід додати те, що відповідно до законодавства, яке діяло до набрання чинності Податковим кодексом України, такого права у податкової як відмова в прийнятті вже після прийняття податкової декларації – не було.

Другий варіант ухилення від відшкодування ПДВ податковою, це проведення невиїзної документальної перевірки підприємця, який отримував (придбавав) послуги (товар).

Слід зазначити, що вказана перевірка проводиться податківцем не виходячи зі свого кабінету.
В процесі проведення перевірки, може з’ясуватися, що у одного з Ваших контраграгентів анульовано Свідоцтво платника ПДВ або скасовано державну реєстрації юридичної особи у зв’язку з тим, що він не знаходився за своєю юридичною адресою, або зазначається про відсутність у Вашого контрагента трудових ресурсів, виробничо-складських приміщень, устаткування, сировини, матеріалів для здійснення основного виду діяльності, транспортних засобів, торгівельного обладнання та іншого майна, яке економічно необхідне для виконання такої діяльності, яка передбачена угодою між Вами.
В акті проведеної перевірки може бути зазначено, що операції по взаємовідносинам між Вами та Вашим контрагентом не мали реального характеру та фактично перевіркою встановлено, що документування операцій по регістрах бухгалтерського обліку, стосуються лише факту перерахування грошових коштів.
Тому, Вашим підприємством безпідставно віднесені витрати по угодах з вказаним контрагентом до валових витрат, в результаті чого занижено податок на прибуток та незаконно включено до податкового кредиту сплачений  податок на додану вартість.
На підставі вказаного акту перевірки буде видано податкове-повідомлення рішення, згідно з яким Ви не тільки перестаєте мріяти про відшкодування ПДВ, а ще й маєте захищатися щоб не не сплачувати штраф.

Отримавши таке повідомлення-рішення з податкової радимо не зволікати, та за допомогою кваліфікованого адвоката звертатися до суду з метою його оскарження.
На сьогодні для оскарження до адміністравного суду рішення, дії або бездіяльність суб'єкта владних повноважень встановлено строк  в 1 місяць.


По-третє: якщо Ваше підприємство без проблем пройшло перевірку податковою, але до казначейства з податкової Ваші документи по відшкодуванню ПДВ ніяк не могли дійти, або Ви вирішили не чекати в невідомо які строки відшкодування ПДВ і Ви звернувшись до суду з вирішення вказаного питання отримали позитивне рішення, остання сходинка до отримання сплаченого податку – це виконавча служба.
І тут теж не все просто, треба знайти спільну мову з виконавчою службою, оскільки Ви ж намагаєтеся кошти отримати з державного бюджету.

Само собою зрозуміло, що без допомоги кваліфікованих фахівців, спроможних наполегливо відстоювати Ваші інтереси в державних органах, не обійтися і на цьому не варто економити, оскільки від цього будуть залежати строки, в які Ви можете отримати бажане.

Адвокат  Олена Лозниця